SCREENPLAY CONTEST WINNERS ANNOUNCED

Saturday, July 20th, 2019

“It all starts with the written word,
It all starts with you.”

WE’RE CELEBRATING SCREENWRITERS IN A BIG WAY

Red Carpet Event: 4pm-6pm

Champagne Reception & Hors D’oeuvres on the Terrace
Dinner, Dessert & Awards Presentation in the Event Center

Mohawk Harbor: 6pm-8pm

John Cafferty & The Beaver Brown Band

After Party: 8pm-10pm

Van Slyck’s at Rivers Casino

COME DRESSED AS YOU

RSVP BY JULY 16th HERE

CONTEST PARTICIPANT = FREE
SUPPORTING PARTYGOER = $30.00

NEED ACCOMMODATIONS?

Special room rates offered by The Landing Hotel
(good until midnight July 13
th)


2019 FEATURE FILM CATEGORY

GRAND PRIZE WINNER

NAT SEGALOFF
Los Angeles, California
ARNIE REISMAN
Vineyard Haven, Massachusetts
“REMBRANDT HAS LEFT THE BUILDING”

2ND PLACE WINNER

PATRICIA RIVERS
Voorheesville, New York
“THE HERMIT”

3RD PLACE WINNER

BOBBY CHASE
Mechanicville, New York
“THE HELL WITH KIDS”

2019 TV PILOT CATEGORY

GRAND PRIZE WINNER

CHRISTOPHER SCHILLER
Albany, New York
“VOX IN TENEBRIS”

2ND PLACE WINNER

AMY MONAGHAN
Los Angeles, California
“PARADISE, PA”

3RD PLACE WINNER

YASHNA MALHOTRA
Chicago, Illinois
“THE VOID”

2019 HONORABLE MENTIONS

FEATURE FILM CATEGORY

“The Salt Box” by Robert J. Rogers
Simpsonville, South Carolina

“Lather” by Richard Lounello
Albany, New York

“Maggie’s Table” by Deirdre Doran
Wilton, Connecticut

“Ruby House” by Amy Monaghan
Los Angeles, California

TV PILOT CATEGORY FINALIST

“Hand Of Man” by Tina Howe
Southern Tier, New York

“Antidote” by David Keogh
London, England UK

“Chicago P.I.” by David Orvis
Mishawaka, Indiana

“Lazarus Rising” by Thomas Mercer
Albany, New York

“Lifers” by Jordan Friedberg
Brooklyn, New York

 
CONGRATULATIONS TO ALL
Until next time…keep on writing

2018 FEATURE FILM CATEGORY

WINNER

MIRELLA NAPPI
New York City, NY
“THE JUDITH KISS”

2ND PLACE WINNER

HOPE MCPHERSON
Port Orchard, Washington
“DIRTY POLITICS”

3RD PLACE WINNER

BOBBY CHASE
Mechanicville, NY
“KNIT WITS”

2018 TV PILOT CATEGORY

WINNER

KAROLYN CARNIE
Los Angeles, CA
“SLEEMAN”

2ND PLACE WINNER

TINA FIELD HOWE
Waverly, New York
“AXIS PRIME”

3RD PLACE WINNER

LAURIE ZIEL
New York City, NY
“AVENUE B”

2018 HONORABLE MENTIONS

FEATURE FILM CATEGORY

“SAFE SURRENDER” by EYAL ALONY – Los Angeles, CA
“THIS PERFECT UNION” by JON & TRACY CRING – Troy, NY
“BLACK VELVET NOTHING” by AMY MONAGHAN – Los Angeles, CA
“ODD JOBS” by JAMES LEMKE & SAL FUSCO – Schenectady, NY
“GROWING FORWARD” by AMANDA SCOTT &
VERONICA SLATTERY – Warsaw, NY

TV PILOT CATEGORY FINALIST

“MAC” by HUDSON COOPER – New York City, NY
“BIZZY & THE AIME’S by BENJAMIN BODE – Kalamazoo, Michigan
“LEADING MAN” by JERMAINE WELLS – Schenectady, NY
“THE ADVENTURES OF PLAIN JANE”
by JAYE MCBRIDE – Brooklyn, NY